Červené oddělení - III.

ILONA KARÁSKOVÁ – vychovatelka ve 3. oddělení školní družiny

Kontakt: ilona.karaskova@zslitol.cz

Vzdělání a profesní zkušenosti

Původně mám vystudovaný obor zaměřující se na hotelnictví a turismus. Po studiích jsem odjela na roční stáž do Francie, kde jsem hlídala děti. Po mém návratu jsem navštěvovala jazykovou školu, kterou jsem zakončila státní jazykovou zkouškou z francouzštiny.

Pracovat s dětmi byl od dětství můj sen. V dospělosti jsem si šla za svým profesním snem a absolvovala jsem kurz asistenta pedagoga. Studium mě bavilo, hlavně předmět pedagogika a psychologie a já si chtěla dále prohloubit znalosti a vědomosti v této oblasti  a vystudovala jsem dálkově střední pedagogickou školu. Tím jsem si otevřela bránu k tomu, po čem jsem od dětství toužila, učit a pracovat s dětmi.

Na škole jsem jako asistent pedagoga působila 4 roky, poté jsem měla možnost si vyzkoušet práci učitele v první a ve druhé třídě převážně u výchov. Také jsem vedla kroužek keramiky.

Ve své práci jsem se našla a dělám to, co jsem vždy dělat chtěla. Práce ve škole pro mě znamená skloubení všeho, co mě baví a co umím.

Jaké je moje zaměření a kam směřuji

Baví mě keramika, malování a obecně tvůrčí a kreativní činnosti. Také si moc ráda odpočinu v přírodě procházkou se svým psem. Příroda mně nabijí pozitivní energií, inspiruje mě a napadají mě v ní různé příběhy. Příroda uklidňuje, je plná barev, rozhledů a pokladů. Chci být součástí znovuobjevování lásky  a ohleduplnosti k přírodě u dalších generací.

Jako průvodce školní družinou nám slouží celoroční tematický plán s názvem „Na cestě ke kořenům“, který vychází z lidových tradic.

V rámci tématu „Na cestě ke kořenům“, žáci na základě vědomostí a osobních zkušeností získají komplexní pohled, který jim umožní lépe porozumět zvykům kolem sebe a najít si vlastní cestu ke kořenům. Uvědomují si, kde je jejich domov.

Lidové tradice vnímám jako národní poklad a jsou neodmyslitelnou součástí našeho života a naším posláním je vážit si jich tím, že seznamujeme s nimi naše děti již od útlého dětství. Tím je předáváme  z generace na generaci.

Co ve školní družině s žáky děláme a čemu se věnujeme

Každý den ve školní družině je jiný, jednou je více kreativní, tvůrčí a jindy se zase snažíme poznávat krásy přírody a její koloběh při pobytu venku nebo  na vycházce po okolí Litole.

Žáci mají časový prostor pro spontánní hru, při které rozvijí svoji fantazii a tvořivost.

Při diskusních činnostech se učíme úctě, vzájemnému respektu a toleranci k odlišným názorům.

Do činností zařazujeme občasné pečení tradičních pokrmů, které žáky velmi baví. Žákům tím zprostředkováváme prožitek a vedeme je k úctě k surovinám a k vlastnímu výrobku.

Za každého počasí se snažíme s žáky pobývat na školním nebo veřejném hřišti, kde aktivně odpočívají  a hrajeme kolektivní sportovní hry a posilujeme jejich tělesnou zdatnost.

Činnosti ve školní družině se snažíme pojmout zábavnou a aktivní formou, abychom žáky činnostmi zaujaly, bavily je a informace, které jim chci předat si snadno osvojily.

Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.

Hřmění mezi Markem a Vitalem značí úrodný rok.

dnes, neděle 28. 4. 2024
oblačno 21 °C 7 °C