Palackého 160
okres Nymburk
Snažíme se zlepšit kvalitu stravování, škola je přihlášena do projektů:
Na začátku školního roku dostávají žáci v první třídě krabičku zdravé stravy, na konci školního roku je pro všechny žáky připraven Velký koš, který obsahuje ovoce a zeleninu místní i cizokrajné výpěstky, mléčné výrobky variace sýrů, mléčných kysaných výrobků, aj.
Zdravá strava
Všichni zaměstnanci školní jídelny se snaží naplňovat zásady zdravého stravování. Každý den mají strávníci čerstvé potraviny, upřednostňujeme místní výpěstky.
Motto: Jídlo by mělo potěšit oči a pak žaludek
O důležitosti vzdělávání a výchovy v brzkém věku nikdo nepochybuje a všichni ji považujeme za klíčovou součást prvních let našich životů. Jak je to ale se stravou? Věnujeme ji stejnou pozornost a dbáme na pěstování správných návyků? Kde se tedy bere vzrůstající trend nezdravého a rychlého stravování?
Nové menu Primirest.pptx (19.05 MB)
Pravidelnost
Prvním klíčovým bodem je pravidelné stravování, které je zaručeno v průběhu celého dne v pravidelných intervalech. Typicky se skládá ze snídaně, dopolední svačinky, oběda, odpolední svačinky a samozřejmě střídmé večeře, která je ovšem zajišťována rodiči. Pravidelná konzumace jídel je prospěšná především ke správnému nastavení metabolismu u dětí a udržení hladiny krevního cukru, což je prevencí vzniku onemocnění Diabetem. Proto nabízíme celodenní menu i žákům školy (svačiny, aj)
Kvalita
Dalším faktorem, který by neměl být v opomíjen ani mimo školu, je správné množství jednotlivých živin. Hlavním důvodem, proč na tento prvek stravování dbát u malých dětí ještě o něco více je fakt, že vyvíjející se lidské tělo potřebuje správný poměr látek, aby se správně vyvíjely pojivové tkáně, kosti, svalstvo a další. Dbáme na přísun správného množství bílkovin, sacharidů i různých druhů tuků. Strava složená z kvalitních potravin je tak vyvážená. Upřednostňujeme při nákupu potravin české pěstitele, výrobce. Vaříme z čerstvých potravin.
Pestrost
Hlavní otázkou zůstává, jak zajistit, aby si děti osvojily takovéto návyky do budoucna? Jednou z možných odpovědí je ukázat jim, že správné živiny lze získat z nespočtu různých potravin a nepřeberného množství jejich kombinací. Zkrátka demonstrovat, že ve fast-foodech nenajdou tak pestrou a vhodnou nabídku, jak se na první pohled může zdát.
Alergeny
Dne 13. prosince 2014 vstupuje v účinnost Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, které upravuje stávající předpisy o označování potravin v Evropské unii. Cílem úpravy je umožnit spotřebitelům – strávníkům informovaný výběr potravin, které jsou pro ně bezpečné. Výsledkem je ochrana zdraví strávníků a zaručení jejich práva na informace.
Každý strávník si musí tyto látky nebo produkty hlídat sám. Jídelna má pouze funkci informační stejně tak, jako každý jiný výrobce potravin a pokrmů. Jídelna může poskytnout informace písemně, elektronicky nebo ústně.
Nařízení EU č. 1169/2011 uvádí seznam 14 hlavních potenciálních alergenů. Seznam alergenů je zobrazen za názvem pokrmu. Na jídelním lístku jsou alergeny označeny čísly za jednotlivými pokrmy. Seznam alergenů je vyvěšen spolu s jídelníčky.
Čím dříve listí opadne, tím úrodnější příští rok.
Září víno vaří, říjen mačká hrozen.